Digitalni temp. senzor DS18B20 i 16F84A

U ovom delu korisnici mogu postavljati pitanja vezana za Hardver uopšte

Digitalni temp. senzor DS18B20 i 16F84A

Postod Axe » Pet Okt 30, 2009 8:30 pm

Pozdrav,
Nisam uspeo da nađem odgovor na netu,pa da probam ovde na forumu...
napravio sam termometar sa digitalnim senzorom DS18B20 i PIC16F84A...sve super radi.Međutim,interesujeme koliko bih mogao da udaljim senzor od mikrokontrolera i koji kabel da koristim???
Trebalo bi mi da senzor bude oko 20 metara od uredjaja.
Problem koji može da se ocekuje je otpor provodnika,okolne smetnje,i ono najgore kapacitet između provodnika u kablu...
Pada mi na pamet mikrofonski koaksijalni kabel...ali on i nije bas jeftin...

http://www.retam.co.rs/#Kablovi:Kabl:ko ... x0%2C35mm2

Hvala unapred na svakoj pomoći.
Axe
 
Postovi: 3
Pridružio se: Sre Avg 27, 2008 11:26 pm

Re: Digitalni temp. senzor DS18B20 i 16F84A

Postod npejcic » Čet Nov 05, 2009 6:01 pm

Na izvodljivost komunikacije sa ovim senzorom najviše utiče impedansa kabla, jer se komunikacija izvodi velikom brzinom. Kako se kod ovog senzora koristi asinhrona komunikacija nije moguće podešavati brzinu komunikacije i time je jedini uticaj moguć kvalitetnim kablom. E sad koji koristiti? Nemogu da ti sa sigurnošću potvrdim da li je bolji mikrofonski ili recimo telefonski kabl, ali mislim da bi za početak mogao da probaš upravo telefonski u sredini gde nema smetnji. Mikrofonski uglavom ima prednost jer je oklopljen.

Da je u pitanju neki senzor sa SPI komunikacijom, onda bi mogao da usporiš komunikaciju i time rešiš probleme sa dužinom kabla. Ovako ostaje ti da probaš, pa ako prođe, prođe :(
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Re: Digitalni temp. senzor DS18B20 i 16F84A

Postod Axe » Sub Nov 07, 2009 7:38 pm

Da...,kapacitataivnost bi mogla da bude najveci problem.
Prvenstveno cu probati UTP CAT5,pa ako bude htelo da radi,onda super,ako ne....onda cu da probam eksperimentalno do koje daljine moze da pouzdano radi i ne ostaje mi nista drugo nego da "odokativno" zakljucim dali ce hteti da radi sa preskupim mikrofonskim kablom.
U svakom slucaju voleo bih da izbegnem bafer izmedju...
Hvala na odgovoru....!
Axe
 
Postovi: 3
Pridružio se: Sre Avg 27, 2008 11:26 pm

Re: Digitalni temp. senzor DS18B20 i 16F84A

Postod Axe » Sub Nov 07, 2009 7:41 pm

Sad sam tek video da si napisao "impendansa"...,sigurno da aktivni i pasivni otpor je smetnja...,ali ja vise ocekujem probleme zbog kapaciteta izmedju provodnika....
Axe
 
Postovi: 3
Pridružio se: Sre Avg 27, 2008 11:26 pm


Povratak na Hardware

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

cron