kontrola motora ?

U ovom delu možete postavljati pitanja vezana za softver koji se koristi u elektronici,
ili teme vezane za softver mikrokontrolera

kontrola motora ?

Postod Bato » Čet Feb 09, 2006 4:40 am

da li je neko voljan da mi pomogne u vezi softvera za kontrolu brzine AC motora sa PIC mikrokontrolerom. ja sam vec postavljao ovu temu na "mikroelektronika" forum, al nije bio bas dobar odaziv. zelio bih da malo izmjenim vec postojeci program, i vjerujem da za nekog ko se razumije u PIC mikrokontrolere ne bi bio bas neki problem.

svaka informacija ce biti dragocjena !!!

hvala unaprijed i cao !
Bato
 
Postovi: 6
Pridružio se: Čet Feb 09, 2006 4:29 am
Lokacija: australia

Postod npejcic » Čet Feb 09, 2006 3:32 pm

Hm, problematika nije nimalo jednostavna! Koliko sam razumeo u pitanju je V/F ili vektorska metoda?
Napisite jos malo detalja..... pa cemo videti....
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Postod Bato » Čet Feb 09, 2006 5:19 pm

OK evo o cemu se radi: na MICROCHIP-ovom sajtu sam nasao primjer za kontrolu brzine trofaznog AC motora sa PIC18f4431, pa sam taj program pokusao da izmjenim i maksimalno uprostim. cijela fora je u tome da se dobije PWM signal na izlazu iz mikrokontrolera, tj. signal koji bi trebao da predstavlja sinusoidu u fazonu PWM sto ce kasnije biti proslijedjeno ka MOSFETIMA. sve je to rijeseno u programu uz pomoc look-up tabele.
ja sam dobio izlaz, ali nije kakav bi trebao da bude, ne izgleda kao da bi mogao da proizvede sinusoidu. kod moga sirina pulseva, kao i razmak medju njima je konstantno isti (konstantan "duty cycle" od nekih 10%). izvini ako lose ovo objasnjavam, ali neznam bas ovu terminologiju, posto sam vec relativno dugo u inostranstvu, a nisam bio te srece da kod nas zavrsim skolovanje.

dalje vidjeces da u njihovom kodu koriste "povratni signal" za enkoder, mijenjaju smjer obrtanja motora.... sto meni uopste nije vazno osim potenciometra za mijenjanje brzine. mislim da je njihov program uradjen stvarno kako valja ali da je problem negdje u inicijalizaciji ili/i u tajmingu. kao da uopste ne prolazi kroz vrijednosti iz tabele (iz koda), nego stalno isto laufa! vjerujem da je stvarno neka mala caka u pitanju, al ne mogu da je pronadjem...uh

evo i link za microchipov primjer (prvi je objasnjenje u pdf, a drugi je assembly kod):

http://www.microchip.com/stellent/idcpl ... e=en020394

http://www.microchip.com/stellent/idcpl ... extRow=126

Mogu i da ti posaljem ovo sto sam ja obradio, al nema neke razlike izmedju njihovog i mog koda, osim sto sam ja izbacio dosta stvari, kao i prepravio par greskica u konfiguracijama koje su oni, cinimi se namjerno ostavili :)


P.S. nema potrebe za persiranjem :)

I naravno ti hvala na dobroj volji
Bato
 
Postovi: 6
Pridružio se: Čet Feb 09, 2006 4:29 am
Lokacija: australia

Postod npejcic » Pet Feb 10, 2006 11:55 am

Ok, skinuo sam PDF i Source, pa cu malo pogledati...
Pretpostavljam da imas uradjen hardver....

Ja nazalost nemam PI18F4431 kod sebe, a on je interesantan sto u sebi ima dovoljan broj PWM kanala za trofaznu regulaciju....
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Postod Bato » Pet Feb 10, 2006 6:15 pm

ok vazi, i ja evo po ko zna koji put prolazim kroz program nebi li mi sta sjevnulo kroz glavu :). i da napravio sam prototip stampane ploce, kao sto sam vec napomenuo, bez povratnog ulaza posto mi nije potreban. provjerio sam sve, sve je ok, ledovke se pale na RUN/STOP i mijenjanje DIR, samo jos taj prokleti PWM izlaz zeza. koristio sam malo drugaciju semu za inverter tj. ove mosfete, optoizolatore... ali to nije problem (vec ispitano uz pomoc func. generatora i radi super). idem sad nastaviti da ludim sa ovim, pa mi molim te javi ako nesto skontas!

jos jednom hvala i pozdrav
Bato
 
Postovi: 6
Pridružio se: Čet Feb 09, 2006 4:29 am
Lokacija: australia

Postod npejcic » Ned Feb 12, 2006 12:45 pm

Ok, pogledao sam AN990 i koliko sam ukapirao ima tri verzije firmvera, bez povratne sprege, sa povratnom spregom. Pretpostavljam da koristis bez povratne sprege?

Druga stvar koja ti moze biti od koristi je i AN843 za koji imam proveren HEX fajl, a za motor kontrolu koristi PIC18F452 mikrokontroler. Da li ti mozda znaci da ti posaljem ovaj HEX pa da probas, jer jedan moj prijatelj je realizovao ovaj uredjaj i prijavio mi da odlicno radi......
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Postod Bato » Uto Feb 14, 2006 4:58 pm

hvala ti, vidim da se puno trudis da mi pomognes! povratna sprega mi nije potrebna a i manje glavobolje :) da li je taj HEX od jarana sa povratnom ili bez nje. 18F425 je OK, to nije problem. svakako bih ti bio zahvalan ako bi mogao da mi ga posaljes, i ako bih mogao da ga pitas za ASM i INC, samo da vidim da li je uradio neke izmjene za razliku od orginalnog koda, posto mislim da ASM, INC... fajlovi sa mikrocipovog sajta imaju greskica (koje su, ja mislim, namjerno ostavljene da bi se narod malo igrao). takodje bih trebao da promjenim, ulazne i izlazne pinove, da bih prilagodio ploci koju sam vec napravio.

jos jedno hvala puno!
Bato
 
Postovi: 6
Pridružio se: Čet Feb 09, 2006 4:29 am
Lokacija: australia

Postod Bato » Uto Feb 14, 2006 4:59 pm

hvala ti, vidim da se puno trudis da mi pomognes! povratna sprega mi nije potrebna a i manje glavobolje :) da li je taj HEX od jarana sa povratnom ili bez nje. 18F425 je OK, to nije problem. svakako bih ti bio zahvalan ako bi mogao da mi ga posaljes, i ako bih mogao da ga pitas za ASM i INC, samo da vidim da li je uradio neke izmjene za razliku od orginalnog koda, posto mislim da ASM, INC... fajlovi sa mikrocipovog sajta imaju greskica (koje su, ja mislim, namjerno ostavljene da bi se narod malo igrao). takodje bih trebao da promjenim, ulazne i izlazne pinove, da bih prilagodio ploci koju sam vec napravio.

jos jedno hvala puno!
Bato
 
Postovi: 6
Pridružio se: Čet Feb 09, 2006 4:29 am
Lokacija: australia

Postod npejcic » Pet Feb 17, 2006 4:23 pm

Evo uspeo sam konacno da iskompletiram AN843 projekat i da ga postavim za dovnload.... U pitanju je kontrola trofaznog motora PIC18F452 mikrokontrolerom, a po navodu mog prijatelja ovaj hex/asm isprobano radi...

Koliko sam ukapirao nisat anije menjano, samo je imao problema sa kompajliranjem (asm je radjen modularno, pa se kompajlira malo specificno)...

http://ePraktikum.co.yu/sharing/an843_3faze.zip

Inace, zaista Microchip ima prilicno bagovite aplikacije na sajtu, a koji je razlog toga, nisam siguran.... verovatno da ljudima ne daju bas sve servirano ?!@

Javi rezultate :)
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Postod Bato » Pon Feb 20, 2006 4:57 pm

hvala ti na ovom, pogledao sam primjer sa 18F452. znam da sam malo dosadan, ali jos samo jedno pitanje... na njihovoj stranici broj 12, gdje se nalazi sema kontrolera (PIC, ledove,prekidaci...) ispod prekidaca za MCLR je sema za VDD, VDD i FAULT sa po jednim kapasitorom. ne kontam sta im znaci ( U1-12, 12 ) (U1- 32, 31) (U2-7) ???

p.s. obecavam necu vise dosadjivati i naravno javljam kako je eksperiment prosao
Bato
 
Postovi: 6
Pridružio se: Čet Feb 09, 2006 4:29 am
Lokacija: australia

Postod npejcic » Pon Feb 20, 2006 5:41 pm

Tim oznakama su obelezeni pinovi PIC-ova (U1, U2) na koje treba povezati
krajeve "decoupling" kondenzatora jer ponekada nije sve jedno na koju se masu ili u kojoj tacki voda mase se povezuju krajevi komponenata.

Ma nema problema, tu smo da pomognemo koliko mozemo i koliko imamo vremena :))

Inace, ja se trenutno aktivno zanimam kontrolom servo DC motora i za tu svrhu proucavam dsPIC mikrokontrolere.... Moram priznati da su neverovatno mocniji od prethodnih generacija. Barem sto se tice motor-kontrole, jer imaju u sebi ugradjene interfejse za kvadraturni enkoder, PWM izlaze direktno prilagodjene raznim varijacijama AC, DC, BLDC itd. motora....
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Postod pokemoni » Čet Jun 08, 2006 10:18 pm

Skoro sam se zaposlio u firmi koja se bavi proizvodnjom plasticnih masa,i muku mucimo sa nabavkom pravih kontrolera obrtaja trofaznih motora.Zanima me ako je moguce da mi odgovorite koliko bi taj kontroler kostao da se napravi koji pominjete u temi.Hvala.
pokemoni
 
Postovi: 4
Pridružio se: Pon Apr 03, 2006 4:03 pm
Lokacija: vojvodina

Postod npejcic » Pet Jun 09, 2006 10:14 am

Bitan podatak je snaga motora koji se koriste. Po meni, izrada regulatora trofaznih asinhronih motora nije previse isplativa jer na trzistu postoji prilicno velik izbor frekventnih regulatora cija cena krece vec od 120Eura..... za snage 0.375kW.....

E sada, ako je namena nesto specificnija za posebnim zahtevima mozda vredi razmisljati i o izradi ali ovakav uredjaj nimalo nije jednostavno izraditi narocito bez ulaganja u razvoj (najskuplji deo izrade), jer ovi uredjaji pored funkcionalnosti moraju imati i dovoljno robusnosti, jer se radi o industrijskoj primeni.....

Nisi napomenuo sta vam je najveci problem?
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis


Povratak na Software

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 1 gost

cron