Kontrola vlaznosti i temperature u terariumu

U ovom delu korisnici mogu postavljati pitanja vezana za Hardver uopšte

Kontrola vlaznosti i temperature u terariumu

Postod Bravar » Čet Mar 09, 2006 10:29 am

Vidim da na ovom forumu resavate svakojake probleme, pa da iznesem i ja svoj ( mozda bude i interesantan ).
Sve je pocelo od zapustenog akvariuma od koga su deca digla ruke, a vodene biljke rasirile svoje carstvo s' kraja na kraj posude. Ono malo Gupia sto je preostalo dotukoh zivim Tubifeksom. Malo zatim i biljke pocese da trule verovatno su se prenamnozile ili ih je pojela neka boljka. Bilo kako bilo ispraznih posudu (800x400x300 mm) i ostavih je u skladiste izgustiranih igracaka u garazi.
Posto je prosla frka oko 8. marta prosle godine, a zena podobijala kojekakvog cveca gde cu stacu ja ga naguram u akvarium i od njega iz nehata napravim terarium :-) Dodje april i imam sta i da vidim, biljke u sobi se ofucale a ove u akvarijumu-terarijumu zive i zdrave...
Brze-bolje napravih podlogu od komposta, presadih biljke iz saksija, dodah malo kamencica i da vidis , lepo bre.
Dodje leto ja ubacih ventilator od P1 da ga hladi, pa sam poceo da skidam poklopac kad pocne da przi (onda pocnem da gubim vlaznost vazduha) . Nabavim i mali digitalni termometar iz Nekermana i vidim da mi temperature osciluju po 5 stepeni od idealnih 26. Napravim mali izmenjivac toplote od Al hladnjaka pa na njega stavim ventilator od P4 i kroz tanka (6mm) PVC creva pustim vodu iz cesme (18 stepeni) te nekako preguram leto.
Dodje zima, a temperatura 15- 20 stepeni, a ja stavim posudu sa vodom i grejac od akvarijuma pa drz vamo drz tamo nekako preguram do danas uz rad kao kad se majmun ozenio sa zirafom :lol:
Posto sam poznat kao lenj covek resih da ovu godinu docekam spremno, pa popricah sa prijateljima o nekim resenjima, pa malo brljanja po internetu nabavih grejace 2 komada po 100w i 200w kompresor za mali frizider na 12v (za kola). Sve je to lepo, ali sad mi treba nesto sto ce da ovu skalameriju ukljucuje i iskljucuje i da mi to pokazuje na P1 (iz koga sam vec iscupao ventilator) kako su se kretali vlaznost i temperatura. Bilo bi lepo kad bi mogao i da mi upali dve halogenke od 25w kad padne mrak. Da ne zaboravim, iz "kompenzacije" sam dobio i kameru za video nadzor koja sa nekim ASUSovim programom i tv kartom moze da snima jednu sliku na 60 sec. Film ce biti kao na Discovery channel :shock:
Istim povodom sam pisao vlasniku ovih stranica vezano za usb MTIV tako da i od njega ocekujem odgovor. Ima li neko ovakvih iskustava da ih podeli sa mnom ? Ako nekog interesuje skalamerija vezana za bravariju i celu pricu rado cu postaviti slike na ovom forumu ako mi kazete kako.
Bravar
 
Postovi: 20
Pridružio se: Sre Mar 08, 2006 1:36 pm

Postod npejcic » Čet Mar 09, 2006 11:04 am

Koliko vidim ti (nadam se da nije problem da predjemo na ti) si covek od akcije :) Puno truda je ulozeno u ovu metamorfozu ;)
Ok, probacemo nesto da iskombinujemo.....

Inace fotografije mozes mi poslati na npejcic@epraktikum.co.yu i ja cu ih sa zadovoljstvom postaviti ovde, jer inace ovaj sajt ima za osnovni motiv popularizaciju samogradnje.

Sto se tice klime za ovakav jedan projekat, mislim da ti moze biti jako zanimljivo i resenje upotrebom Peltijerovog elementa (u zavisnosti od polariteta on moze da hladi i da greje) i koliko sam nacuo u Conradu ima
onih sanducica za piknik na bazi ovog klima elementa, pa eto teme za razmisljanje.
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Postod Bravar » Čet Mar 09, 2006 12:03 pm

Ovo je bas bilo brzzzo !
Pogledao sam Peltier coolers i mogu ti reci da je super i da mi nista nije jasno :shock: , ajde da se mi zadrzimo na konvencionalnoj tehnolofiji gde bar malo umem da plivam.
Nema sumnje da je ovo super stvar ali sam vec nabavio elemente sa kojima planiram da napravim ovo cudo od High-tech akvarijum-terarijuma, zaludan racunar, kameru, kompresor, grejace, hladnjak. Jos mi je prijatelj iz Absoluta obecao da ce ako ja napravim tu skalameriju on ce sve to objaviti na internetu i da ce biti prvi live web terarium na svetu.
fotografije koje imam su sa DV kamere u bmp formatu 720x576 Zelis li da ti posaljem svu moju staru muku ili da krenem sa novim kako budem pravio koji uredjaj i reformirao terarium?
Bravar
 
Postovi: 20
Pridružio se: Sre Mar 08, 2006 1:36 pm

Postod npejcic » Pet Mar 10, 2006 9:42 pm

Ok, Peltier coolers stavljamo za neka buduca vremena :)

Za pocetak cu smisliti koji od uredjaja koje sam do sada radio mozemo najjednsotavnije implementirati a da pak imaju sto vise funkcija koje
se zahtevaju.

Ajmo malo da prokomentarisemo sta sve od funkcija bi trebalo da
poseduje uredjaj i to na sledeci nacin:
Jedan RELE za temperaturu
Dva releja za vlaznost (suši/vlaži)
Jedan za ukljucenje rasvete
....

Iznesi svoje zelje :)
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Postod Bravar » Sub Mar 11, 2006 2:07 am

Stvari polako pocinju da se kotrljaju i usloznjavaju, onaj P1 je u medjuvremenu postao Siemensov P3 i trebalo bi da bude pod Mandrake 9.1 radice posao kao video server, veb server, i jos tamo nesto i trebalo bi da drzi bazu podataka sa stanjima u terarijumu ( ako moze ovo poslednje?)
Ideja je da se bukvalno sve vidi kroz mrezu . Kiza i Drale kazu da nije nista problem osim ovog poslednjeg jer nisu bili na casu kad su se ucili mikrokontroleri':lol:'
Laughing Ekipa sa ove strane tastature je pojacana sa jos dva gorenavedena clana koji nisu neki ljubitelji cveca, ali su voljni da za uzvrat provere ovog leta moje molerske sposobnosti (ruka ruku mije). U pregovorima sam da tim pojacamo sa jednim jakim veznim igracem cija je uz specijalnost termodinamika i krljanje po cevanicama ( da ceo projekat dobije na ozbiljnosti).
za celu pricu su mi potrbna 4 releja:
1 grejanje
2 hladjenje
3 vlazenje
4 ventilacija
5 svetlo cu sam da palim pa nek' ide zivot

U ponedeljak dobijam transformator 24v 300va torusni (malo preshao) za kompresor friza i mali izmenjivac od klime za auto.
Bravar
 
Postovi: 20
Pridružio se: Sre Mar 08, 2006 1:36 pm

Postod npejcic » Pon Mar 13, 2006 12:32 pm

Nakon silnih permutacija, i kombinacija, mislim da bi najbolje bilo da iskoristim AquaAUTO4 uredjaj koji je namenjen odrzavanju akvarijuma, i da prilagodjenjem ulazne sonde, i softvera probamo da ODMAH implementiramo
sve stavke koje si naveo, ukljucujuci i GREJANJE, HLADJENJE, PROVETRAVANJE, VLAZENJE, i RASVETU!

Softver pod Linuxom je trenutno za mene "misija nemoguce", ali ako imas momke koji umeju da pisu aplikacije poda Linux-om, mozemo se dogovoriti
da vam dokumentujem protokol oko komunikacije sa uredjajem, tako da nemoraju ni da pohadjaju casove o mikrokontrolerima :)

Evo fotografija uredjaja koga pominjem. (Jos vek nije publikovan na ePraktikumu)....

Slika

Slika
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Postod Bravar » Pon Mar 13, 2006 4:42 pm

Uraaaaa! Ovo izgleda ko fabricko sad i ja moram ove moje skalamerije da uredim da bar priblizno ovako lepo izgledju. Jedva sam doneo trafo iz poste po ovom kijametu (umalo da me pojedu vukovi)
Veceras P3 postaje web server, a da toga jos nije ni svestan :-) Saljem slike pa ih zalepi na pricu ako nadjes za shodno
Bravar
 
Postovi: 20
Pridružio se: Sre Mar 08, 2006 1:36 pm

Postod Bravar » Sre Mar 15, 2006 4:17 pm

Serveri su podignuti, slike sa kamerice i nisu tako lose. Sad cekam samo jos da registrujem domen i Nebojsin prepravljeni Aquaauto4 da postane Terrauto1 :-) Kiza i Drasko su se bas odusevili idejom da kroz Linux "vide" ovaj uredjaj.
Za vikend rasturanje frizidera ( kome treba kutija za inkubator? )
Bravar
 
Postovi: 20
Pridružio se: Sre Mar 08, 2006 1:36 pm

Postod npejcic » Sre Mar 15, 2006 6:13 pm

Super, momci, samo napred.....

Evo ja sam se malo ovih dana nervirao oko uvodjenja ADSL-a, pa mi je mnoggoooo spor odziv, jer sam sve Dial-Up naloge potrosio, a od cekanja
ADSL-a me vec boli glava. Ehhh, cekajuci ADSL (Godo?), otprilike sam
osmislio koje sve izmene moram uraditi na softveru/hardveru da bi TerrAUTO preziveo metamorfozu.

Ako sam te dobro razumeo imas Linux programere? Samo ih usmeri da obavezno pronadju neke od klasa za komunikaciju sa RS232 (Com) portom to moze biti "koska" ako nisu do sada radili, sve ostalo je klasika, baze, "user-interface" itd.....

Ajd, nadam se da ce sledece javljanje ovde, sa moje strane biti opsirnije i ilustrativnije (ubacicu slike koje si mi poslao)......
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Postod Bravar » Pon Mar 20, 2006 6:14 pm

Sta ste sve propustili? mmm nista narocito. Jooooooooj.....
Za vikend sam rasturao onaj gresni frizider kome su definitivno propali lezajevi pa bi steta bila jos veca da sam ga napunio freonom, a on crkao kad je najpotrebniji. Frigomehanicar preko koga sam i napravio ovo Trange-Frange mi je obecao jos ludju stvar... SPLIT SISTEM od novog kompresora koga moram definitivno da kupim. Znaci i grejanje i hladjenje toplotnom pumpom samo mi treba elektroventil za klime i jos jedan isparivac ( e to je sve za Dz ). Kada sam mu ispricao celo ovo ludilo pristao je da to isto i napravi uz male prepravke cele ideje klimatizacije. Za isparivac ce morati da se napravi posebna kutija van "staklenika" gde ce se nalaziti sa malo vecim ventilatorom ( 80mm) i dva perforirana creva koja ce iz staklenca uvlaciti i uduvavati vazduh koji prelazi preko "hladnjaka".
Kad je stavio to na papir grejanje i nece biti neki problem, na -4 ce temperatura biti 25 stepeni. Problem nastaje sa dolaskom vrelih letnjih dana kad sunce sprzi direktno, a temperatura vazduha predje 30 stepeni. Obrni okreni opet moram da ga zasenjujem da od staklenca ne bi postao solarni kolektor.
Listajuci malo kataloge osrama i filipsa odlucio sam da mi osvetljenje biljaka bude sa tri komada twistline alu 50 od Philips. Pogubio sam 4 dana citajuci o boji, temperaturi, kolicini osvetljenja koje su potrebne biljkama u rastu i fotosintezi i nista mi nije jasno. Izgleda da svaki ciga svoga konja hvali.
Posto nisi okacio ni prethodne slike glupo je da ti saljem nove pa da te zatrpavam dok se ne nakacis na ADSL . Dokle je stigao TerrAUTO ?
Bravar
 
Postovi: 20
Pridružio se: Sre Mar 08, 2006 1:36 pm

Postod npejcic » Pon Mar 20, 2006 11:43 pm

Hm, pa ni kod nas se nije lencarilo, cak stavise :)

Mogu se pohvaliti da mi je ADSL konacno stigao, i da je to jedno ogromno olaksanje. Svakom preporucujem. Nazalost, nisam uspeo ni da dodjem do trunke vremena kako bi se ovde ili bilo gde pohvalio :(

Sto se tice TerrAUTO projekta, on tece veoma lepo. Obezbedio sam sve delove, kupio kutiju, trafo, LCD, tastere..... Cak sam sklopio i vecinu uredjaja, tako da se ovih dana bacam na busenje otvora na kutiji, i uklapanje elektronike. Nakon toga ide izmena firmvera!
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Postod npejcic » Uto Mar 21, 2006 12:12 am

Evo konacno i slika sa "gradilista" :)

Slika Slika
frizider.jpg, hladnjak.jpg

Slika Slika
grajaci.jpg, kamera.jpg

Slika
termometar.jpg
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Postod Bravar » Uto Mar 28, 2006 12:14 pm

Posto definitivno vise nemam poverenja u frigomehanicare ( zavlace me dve nedelje) resio sam da uzmem BRENER u svoje ruke i zalemim ovih par bakarnih cevi. Kompresor i kondezator sam juce doterao iz BG ( malo sam ga predimenzionisao ), pa jos isparivac, ventilatori i ventil. I ? I? I? I terraAUTO. Pa ludorija moze da pocne. Nadam se da ces okaciti ove slike, ali ovaj put saljem u JPG :roll:
Bravar
 
Postovi: 20
Pridružio se: Sre Mar 08, 2006 1:36 pm

Postod npejcic » Sre Mar 29, 2006 12:53 pm

Evo i mene da okacim slicice frigo-mehanike :)

Upravo ozivljavam hardver TerraAUTO, i bacam se na prilagodjenje firmwera...

Slika

Slika
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Postod Bravar » Pet Mar 31, 2006 10:24 pm

Malo sam nesto usporio... klinke bolesne, krenuo posao, sunce ogrejalo. Koji sam ja baksuz, juce na otpadu nadjem dva potpuno ispravna kompresora od zamrzivaca za 200din (otpad je svetinja) i kondezator od klime, ali busan pa sisti :lol: Nebojsi je lako , malo lemilica, malo tastatura, malo hardware, malo firmware (udjes izades i gotovo). A ja moram da mislim o ozonskoj rupi, miru u svetu... i kad ce TERRAUTO . Salim se :lol:
Sto nisam ucio skole kad mi je lepo govorio tata... :cry:
Bravar
 
Postovi: 20
Pridružio se: Sre Mar 08, 2006 1:36 pm

Sledeća

Povratak na Hardware

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju

cron