Kontrola vlaznosti i temperature u terariumu

U ovom delu korisnici mogu postavljati pitanja vezana za Hardver uopšte

Postod Bravar » Pet Apr 21, 2006 9:02 am

Znao sam da ces moci da nabudzis djuntu i nasprengujes gibnjeve :lol:
Bravar
 
Postovi: 20
Pridružio se: Sre Mar 08, 2006 1:36 pm

Postod pokemoni » Sre Avg 23, 2006 6:11 pm

Ja bi se malo pridruzio vasoj temi ako je moguce?Vasa tema me je jako zainteresovala jer nesto slicno ovode ce biti i meni uskoro potrebno.Rec je o uredjaju koji bi trebao da kontrolise plastenik,ali da ne mora biti vezan sa racunarom.Ne znam koje funkcije uredjaja su mi bas sve potrebne ali mislim da je nesto slicno kao sto i Bravaru treba.Sad me zanima koliko bi kostala izrada takvog kontrolera i sta bi mi sve bilo potrebno i koliko je to uopste moguce.I meni je potrebna kontrola temperature,vlaznosti ,paljenja rasvete,Upravljanje ventilacijom,a za sistem grejanja jos nisam siguran posto ga mozda necu ni koristiti.U plasteniku zelim da probam da gajim cvece.Svima unapred hvala na odgovorima.
pokemoni
 
Postovi: 4
Pridružio se: Pon Apr 03, 2006 4:03 pm
Lokacija: vojvodina

Postod npejcic » Čet Avg 24, 2006 11:29 am

Naravno da je moguće da nam se pridružiš :)

Što se tiče plastenika, mislim da je problem nešto kompleksniji. Naime, plastenici su obično veće zapremine, pa je i merenje temperature, vlažnosti, intenziteta svetlosti i sl. potrebno uradti u više tačaka. Kako te tačke međusobno mogu biti udaljene i više metara, potrebno je implementirati nešto kompleksnije module za umrežavanje svih ovih senzora. Kod terarijuma nijedan kabli od uređaja do senzora nije duži od tri metra, što se može smatrati kao prilično olakšanje pri projektovanju.
Ostatak funkcija koje sam implementirao Bravaru, mogu se uz adekvatna prilagođenja primeniti i na plastenike, ali ovo je samo moje mišljenje, jer ja nisam ekspert za uzgajanje cveća :)
Cena? Uh, uvek diskutabilna, ali red veličine je od 150 Eura pa naviše.... (senzori uključeni u cenu su za temperaturu i vlažnost vazduha). Mislim da je za plastenike potrebno meriti i vlažnost zemlje, ali to je opet prilično kompleksna tema, i ne isplati se razvijati ovako nešto zbor par komada uređaja.

Eto, ovo je ukratko.
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Postod Bravar » Sub Feb 10, 2007 5:41 pm

Nebojsa je 1000% u pravu, veca zapremina - veci problem. Za manje zapremine ovakav tip kontrolera fercera perfektno.
Cela moja skalamerija jos uvek se kiseli na terasi i ceka kad ce biti stavljena u pogon.
Bravar
 
Postovi: 20
Pridružio se: Sre Mar 08, 2006 1:36 pm

Prethodni

Povratak na Hardware

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 4 gostiju

cron