AquaAUTO

U ovom delu korisnici mogu postavljati pitanja vezana za Hardver uopšte

AquaAUTO

Postod Dusan Djordjevic » Sre Avg 17, 2005 8:49 pm

Zdravo
Vidim da je projekat opet aktuelan.
Sve cestitke.
Napisao si da detektor nivoa tecnosti nije resen najbolje?
Ne secam se najbolje, davno smo pricali u Pinku o tome, bilo je problema sa kamencem, ili sa hidrolizom?
Da li si razmisljao o prohrom sondama?
Kako je reseno na kraju?
Dusan Djordjevic
 
Postovi: 6
Pridružio se: Ned Maj 01, 2005 11:23 pm

Re: AquaAUTO

Postod npejcic » Čet Avg 18, 2005 10:18 am

Dusan Djordjevic je napisao:Sve cestitke.
Napisao si da detektor nivoa tecnosti nije resen najbolje?
Ne secam se najbolje, davno smo pricali u Pinku o tome, bilo je problema sa kamencem, ili sa hidrolizom?
Da li si razmisljao o prohrom sondama?
Kako je reseno na kraju?


Hvala :D

Pa trenutno resenje je da se na sam uredjaj prikljucuje sonda u obliku dva pipak koji se potapaju u vodu. Kada su potpljena voda napravi neki merljiv otpor i ja AD konvertorom merim neku vrednost na skali od 0...1024, i ona bude recimo 300-400. (Mali otpor). Problem nastaje iz razloga sto se kroz sondu propusta jednosmerna struja. Ona je reda mikroA ali je
dovoljna da stvara kamenac i to vrlo brzo.

Imam resenje da se izrade dodatni moduli koji se elegantno prikljucuju na postojecu AquaAUTO stamapnu plocicu, i oni bi imali prosto oscilator sa nekim CMOS kolima tako da bi detekcija isla na bazi nazimenicnih sreuja koje ne stvaraju kamenac. Znaci i ovaj problme je nadam se resen.

Bitno je da ja sve ove opcije "ubudzim" u tekuci firmver mikrokontrolera i da se vecina korisnika zadovolji resenjem......
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Postod npejcic » Čet Avg 18, 2005 10:54 am

Evo i jednostavne seme sa kolom CD4011 koja moze posluziti kao modul koji se prikljucuje na tropolnu klemicu AquaAUTO4 uredjaja. Mislim da ce ovo resiti sve probleme vezane za detekciju nivoa vode.

Slika

Sti ti mislis?
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Postod Dusan Djordjevic » Čet Avg 18, 2005 12:33 pm

Ova sema je vrlo slicna zujalici koju sam ja pravio Octopusu za kontrolu punjenja akvarijuma:

http://www.akvaristika.org/forum/forum_ ... D=833&PN=7

i to radi odlicno kod njega.
Jedina razlika je u tome sto je moja zujalica stalno van vode, i kada nivo dodje do sonde, ona se oglasi.
Nema sumnje da ce tvoja zamisao raditi, moras staviti sonde od prohroma, zbog kvaliteta vode.
Kako ce naizmenicna struja uticati na ribice, videcemo, mozda pocnu brze da
rastu.
Dusan Djordjevic
 
Postovi: 6
Pridružio se: Ned Maj 01, 2005 11:23 pm

Postod npejcic » Čet Avg 18, 2005 2:17 pm

Dusan Djordjevic je napisao:Ova sema je vrlo slicna zujalici koju sam ja pravio Octopusu za kontrolu punjenja akvarijuma:
http://www.akvaristika.org/forum/forum_ ... D=833&PN=7
i to radi odlicno kod njega.

Odlicno :) Informacija iz prve ruke....

Dusan Djordjevic je napisao: Jedina razlika je u tome sto je moja zujalica stalno van vode, i kada nivo dodje do sonde, ona se oglasi.


Mom uredjaju treba logicka nula kada je sonda potopljena u vodu. To se da izvesti sa jos jednim dodatnim tranzistorom.

Dusan Djordjevic je napisao:Nema sumnje da ce tvoja zamisao raditi, moras staviti sonde od prohroma, zbog kvaliteta vode.

Da li ima vec nekih gotovih resenja ili cu morati da improvizujem za prohromske sonde?

Dusan Djordjevic je napisao:Kako ce naizmenicna struja uticati na ribice, videcemo, mozda pocnu brze da rastu.


:) :) :)
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Postod Dusan Djordjevic » Ned Avg 21, 2005 1:13 am

Za gotova resenja ne znam, ali mi se cini da bilo kakve prohromske zicice ili neke druge plocice dolaze u obzir( makar ih napravio od siljaka sa viljuske).
Ja sam onu sondu napravio od dve najobicnije zicice, koje stoje na oko 1cm rastojanja.
Ne znam da li znas, prohrom se lemi tako sto na njega kanes kap kiseline( bukvalno umocis vrh cackalice u kiselinu, i preneses na mesto gde zelis da zalemis zicicu), i onda kalaises. To radi nekim starim vrhom. Kada se kalaj razlije, isperi sve pod mlazom vode( dobro isperi).
Ako si znao za ovo, izvini.
Dusan Djordjevic
 
Postovi: 6
Pridružio se: Ned Maj 01, 2005 11:23 pm

Postod npejcic » Ned Avg 21, 2005 12:31 pm

Hvala, Dule.... sada sam i ja naucio nesto novo :)))

Da li si imao neki problem sa sondama koje su napravljene od zica. Ovo te pitam jer za metod koji se koristi u ovim ~ varijantama ne bi trebao da
stvara kamenac, pa i potreba za sondama od prohroma cini se nepotrebnom......
Nebojša Pejčić
ePraktikum workgroup
npejcic
Site Admin
 
Postovi: 129
Pridružio se: Čet Sep 23, 2004 3:27 pm
Lokacija: Nis

Postod Dusan Djordjevic » Pet Avg 26, 2005 2:36 am

Moje sonde su stalno van vode, pa kad nivo dodje do njih zujalica se oglasi, tako da su vrlo malo u vodi, samo koliko treba coveku da zatvori cesmu i izvadi zujalicu.
Mislim da ces morati da koristis prohrom zbog kvaliteta vode, jer ce svi drugi metali verovatno odpustati neka jedinjenja u vodu. Akvarijumska voda je cesto kisela, pa ce dolaziti do reakcije sa bakrom.
Kao sto sam napisao, mozes da upotrebis obicnu viljusku kao sondu, to je bar jeftino.
Firma u kojoj sam bio prosle godine, pravila je kapacitivne sonde od prohroma, duzine 2m, za kontinualno merenje nivoa, kojima se merila promena nivoa vode u 0.2mm.
Dusan Djordjevic
 
Postovi: 6
Pridružio se: Ned Maj 01, 2005 11:23 pm


Povratak na Hardware

Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 2 gostiju

cron